A trambulin használata nagyon megosztó téma. Sokszor csak azt lehet hallani, hogy milyen súlyos balesetek érik a gyerekeket használata közben. Az tény, hogy az eszköz használata fokozott figyelmet igényel, azonban számos olyan pozitív hatással bír, amely a mozgásfejlődés során elengedhetetlen.
Stresszoldó hatással bír. Az összpontosítás és koncentráció segítheti a gyermeket a lazításban. Mindemellett ugrálás közben endorfin szabadul fel a szervezetben, ami miatt a gyerekek a rendszeres trambulinozás hatására nyugodtabbak, boldogabbak lesznek. Ehhez a nyugtató hatáshoz az ugrálás ritmikussága is hozzájárul, amely szintén segíthet a szorongás oldásában.
Fejleszti a koordinációt és motoros készséget. A rendszeres trambulinon való ugrálás javítja a gyerekek mozgáskoordinációs készségét, egyensúlyérzékét, valamint növeli a fizikai állóképességüket is.
A trambulinon való ugrálás javítja az önbecsülést. Vannak olyan gyerekek, akik félnek az új dolgoktól, különösen a fizikai tevékenységektől, nincs elég önbizalmuk. A trambulinon való ugrálás során viszont nincsen jó vagy rossz mód, így a biztonságos használat mellett garantált a sikerélmény, amely hozzájárul ahhoz, hogy bátrabbak legyenek és az önbizalmuk is biztosan nőni fog.
És néhány kevésbé ismert hatása, mint a jó légzéstechnika. Mivel a folyamatos és ritmikusan ismétlődő ugrálás minden izmot megmozgat, ez természetesen a rekeszizmokat sem hagyja érintetlenül. A trambulin használata közben a rekeszizom összehúzódás és elernyedése intenzívebb lesz a gyereknél, ily módon az eszköz segít gyermekünk számára a helyes légzéstechnika elsajátításában, ami értelemszerűen az egész szervezet oxigénellátását is javítja.
És egy másik az Immunrendszer-erősítése. A trambulinon történő folyamatos ugrálás stimulálja a belső szervek működését, így nem utolsó sorban a nyirokrendszer aktivitását is. A folyamatnak köszönhetően a sejtekből kipréselődik a méreganyag és szabad utat kap befele a hasznos tápanyag. A ritmikus ugrásának köszönhetően javul a gyermek szervezetének oxigénellátása, ami pedig növeli az endorfin nevű hangulatjavító hormon termelését.
Arról nem is beszélve, hogy amikor a trambulinon ugrálunk, az egyensúly megtartása érdekében testünk jobb és baloldalának egyenletesen kell mozognia. A szinkronizált mozgást az agy munkája teszi lehetővé, mindkét agyfélteke igénybevételével.
Fejlesztőpedagógusként és mozgásterapeutaként azt valljuk, hogy ezt a sportszert is hasznos beépíteni a gyermek mozgáskultúrájába, azonban csak fokozott óvatossággal használjuk. Pár héttel ezelőtt a TV2 stábja látogatott el hozzánk, nekik meséltünk a trambulin helyes használatáról. A videót a linkre kattintva érhetitek el 23 perc 28 másodpercnél.

őőHa nincs időtök megnézni, akkor viszont most röviden összefoglaljuk, hogy mire figyeljetek oda a használata során:
- Soha ne ugráljatok, ha esik, vagy esett az eső
- Ne használjatok cipőt használata közben
- Egyszerre csak egy gyerek tartózkodhat a trambulinban
- Ne engedjünk senkit a trambulin alá
- Használjatok gumírozással ellátott zoknit, ez jó tapadást biztosít
- Ne hagyjátok magára a gyermeket, mindig legyenek felnőtt felügyelete alatt
De talán a sok szabály között a legfontosabb az, hogy a használat előtt beszélgessünk el gyermekünkkel, ismételjük el azokat a szabályokat közösen, amelyeket szükséges betartani az ugrálás során.
Tehát, ha a Ti kertetekben is áll még a trambulin, akkor az esős idő előtt használjátok ki, jövőre pedig a fent megismertek tudatában fejlesszetek a sporteszközzel. Ne aggódjatok, a tavaszi jó idő kijöttével, ismét emlékeztetni fogunk a helyes használatára!
Ha Te is szeretnéd otthon fejleszteni gyermekedet, keresd fel videóinkat, hiszen minden csomagunk első része ingyenes!
Okostorna – Alapozó
Okostorna – Figyelem-, és egyensúlyfejlesztő program
Ha nem tudod, hogy milyen területen lenne érdemes fejleszteni a gyermeked, akkor pedig keresd fel mentor porgramunkat.